Baron Prášil v akci

Posted: Červen 8, 2009 in AMD, ATI, DX11, NVIDIA, Richard Hudy

Tak jsem se dneska po dlouho době zase pěkně zasmál. Podle rozhovoru s Richardem Huddym z AMD můžeme očekávat hry s podporou DX11 už tento rok. Co k tomu říci? AMD je prostě nenapravitelné a konkrétně sám Richard Huddy ještě více. Nevím kolik lidí mělo šanci zaregistrovat některého bombastické výroky ze strany Richarda ohledně technologií, které AMD nabízí ve svých čipech a kolik z nich se opravdu vyplnilo. Nejlepším příkladem je podpora DX10.1 ze strany “ většiny “ vývojářů, tak jak nám bylo slibováno.

Podle dostupných informací se objeví skutečné DX11 hry až během příštího roku a já bych si spíše vsadil na Q4 2010. Opravdu nevím, jak toho chce Richard dosáhnout se svým mnohem menším teamem, ale hlavně jak chce přesvědčit vývojáře aby předělali takřka hotový engine na DX11. Tohle je totiž zásadní problém všech nových API a na tohle téma by se dal napsat celý článek, protože do naprosto stejného problému se dostalo PhysX a to nemluvím o nesrovnatelně většímu zázemí vývojářské podpory, kterou má NVIDIA oproti AMD.

Pokusím se to vysvětlit aspoň ve zkratce. DX11 ve své finální fázi (myslím SDK a všechny nástroje k vývoji ) je dostupný poměrně krátkou dobu. Představte si, že vyvíjíte hru a máte kompletně hotový engine, když k vám přijde AMD a požádá vás, aby jste předělali vše na DX11. Co za to ? Pomůžou vám s vývojem? Nabídnou vám vlastní vývojářské nástroje? Hardware? Nic z toho. Když to uděláte tak dostanete marketingové peníze a AMD se pokusí propagovat vaši hru jako nový “ super advanced technology “ titul. Takhle to bohužel funguje ve spoustě případů v podpoře vývojářů ze strany AMD. Napadlo někdy někoho, proč je většina her v TWIMTBP programu NVIDIE ? Samozřejmě slýchám často názory, že si NVIDIE všechno zaplatí a že jde jen o peníze. Bohužel je to naprostý nesmysl. Naší největší devizou jsou desítky softwarových inženýrů, kteří dokážou pracovat i několik měsíců přímo v developerském studiu a pomáhají s optimalizací kódu pro náš hardware. Výsledkem je bezproblémová hratelnost her na NVIDIA platformě hned po vydání na trh a ne týdny čekání na patch ze strany AMD.

Každopádně je mi ze situace v AMD trochu smutno. Sám jsem v této firmě strávil mnoho krásných let a měl jsem možnost pracovat se spoustou opravdových profesionálů. Bohužel za poslední roky většina těchto lidí odešla a přijde mi, že se do vedoucích funkcí v AMD zapojuje čím dál tím více „prášilů“ z bývalé ATI a to je opravdu škoda.

Radil bych Richardovi a jeho teamu, aby se více zaměřili na bezproblémovost a kompatibilitu her s ATI grafickými kartami a uštědřili si podobné bombastické výroky. Ono by to totiž mohlo dopadnout tak, že nám AMD bude propagovat super DX11 hru, která bude nové rozhraní podporovat jen proto, aby se vývojáři s naprosto podprůměrným titulem alespoň nějak dokázali zviditelnit. Pamatujete ještě na šílenost typu Stormrise a bombastickou DX10.1 propagandu.

Update :

Poděkování Jiřímu Součkovi za popularizaci mého blogu

Rád bych poděkoval Jiřímu Součkovi, za popularizaci mého blogu. Tento hardwarový génius, od kterého by se celá naše firma mohla učit je mým velkým vzorem a jsem si naprosto jistý, že vzorem nedostižným. Obdivuji, jak dokáže celé hodiny trávit spamováním fór, manipulováním fakty a přitom žít normální život. Jeho morální čistota a zapálení s jakým bojuje proti nástrahám proradných firem, by mohla být vzorem pro všechny mladé lidi.

Rád bych uvedl dva příspěvky hardwarových redaktorů z CZ a SK, které jsou názorným příkladem toho, jak odporně jsem schopen manipulovat s novinářskou komunitou:

Matůš Paculík ze stejného článku:  VIP o roce 2009: od přeznačování k DX11 a GPGPU

Ak vynechám neustále vyhrotené skupiny skalných fanúšikov obidvoch „grafických“ táborov, tak pre mňa bola veľkým sklamaním až neskutočne hypovaná grafická stránka hry DiRT2. Na túto prvú poriadnu ochutnávku sa tešil prakticky každý majiteľ grafickej karty série HD 5000, avšak výsledok je veľmi rozporuplný. Pri samotnom hraní rozdiel medzi DX9 a DX11 neuvidíte ani po zjedení tony mrkvy z Ukrajiny a jedinou záchranou je detailné sledovanie statických obrázkov.

Tomáš Šulc (PC Tuning) o DX11 z recenze Dirt 2:

Druhé hledisko je dlouho očekávaný druhý větší titul s podporou některých efektů DirectX 11. V tomto ohledu mne DiRT 2 zklamal. Abych musel hledat rozdíly v nastavení s tesselací a bez pomocí Photoshopu při několikanásobném zvětšení, to po mne opravdu nechtějte.”

Doufám, že všichni pochopili míru nadsázky, se kterou jsme psal předcházející věty.

Na závěr tohoto kratičkého poděkování, bych se rád omluvil za Jiřího Součka za opětovnou manipulaci celého problému.  V mém příspěvku jsem psal, že skutečné DX11 hry se objeví až na konci příštího roku. Jiří Souček v duchu mistrného manipulátora ve svém hodnocení použil poněkud jiné spojení „Odhady o vydání DX11 her až příští Vánoce“. Můj příspěvek mluvil o skutečných DX11 API hrách a ne dnešním “DX11/patch”, které jsou poněkud rozporuplné a zajímavé spíše svoji částkou, kterou dotyčná firma za ně zaplatila. Vzhledem k mé pozici v rámci NVIDIE si troufám říci, že mám poměrně přesné informace, které hry a kdy budou plně podporovat DX11 API a budou od začátku vyvíjeny s ohledem na nové rozhraní.

A ještě jedna věc. Někdy mě opravdu dokáže překvapit, jak někdo může diskutovat o věcech o kterých má úplně minimální informace a na základě těchto informací napadat konkrétní firmy nebo jedince. Mám na starosti přes 30 zemí a kromě ČR jsem se s něčím podobným nikde nesetkal.

Reklamy

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s