Apple WWDC – iPhone 3GS

Posted: Červen 10, 2009 in Apple, iPhone, WWDC

Před dvěma dny proběhla v San Franciscu letošní vývojářská konference WWDC 09. Jsem velkým fandou Apple a tak jako mnoho dalších lidí jsem netrpělivě odpočítával minuty do zahajovací keynote. Spekulovalo se o spoustě věcí, které měl Apple uvést ( přes netbook, nový iPhone, iPhone nano až po výrazný refresh stávajících notebooků ) . Panové z Apple samozřejmě nezklamali, nicméně až na jednu příjemnou novinku, jsem byl celkem zklamán. Důvod? Nevím jak vám, ale u mě má uvedení nového iPhone 3GS takovou divnou příchuť. Nemůžu se zbavit dojmu, že Apple má skutečně skvěle promyšlenou taktiku, jak ze svých fandů tahat peníze. Nejlepší je uvést po roce nový iPhone s řadou pouze kosmetických změn na které většina uživatelů upozorňovala už u první verze iPhone a udělat z toho událost roku, takže všechny poslušné ovečky povinně zahodí stávající přístroje a budou okamžitě kupovat nové. Pojďme se tedy ve zkratce podívat na “nové” možnosti iPhone 3GS.

Asi nejvíce je propagovaný nový 3mpx foťák s možností automatického ostření, makrem fungujícím už od 10cm a s kamerou s možností nahrávat videa v VGA kvalitě rychlosti 30 snímků. Automatické ostření funguje tak, že označíte prstem místo na obrazovce kam chcete zaostřit a objektiv to automaticky udělá. Vzhledem k tomu, že první dvě verze iPhone byly známé upatlaností svojí obrazovky, tak Apple použil speciální vrstvu na LCD, která odpuzuje tuky a měla by být odolná proti otiskům prstů. Nová kamera je určitě vylepšením, o tom není pochyb, co mi ale vadí je propagovaná schopnost nahrávaní videa pouze v 3GS. Jsem si naprosto jistý, že tato vlastnost mohla být integrovaná už v současném iPhone. Pokud máte hacklej iPhone a používáte Cydii, tak máte možnost nahrávat video už nyní a nemyslím si, že by to Apple nedokázal zprovoznit pouze upgradem softwaru.

Další novinkou je ovládání hlasem. Tohle mne skutečně hodně mrzí. Jak je možné, že to bude fungovat pouze na novém 3GS? Ať mi nikdo netvrdí, že současný iPhone by to nezvládl. Tohle pouvažuji za opravdu nefér vůči majitelům stávajících iPhone.

Nový iPhone 3GS bude podporovat i HSDPA, ale tahle funkce mi přijde trochu zbytečná. Samotné 3G skoro nepoužívám, protože výrazně snižuje výdrž baterie a pokud ano, tak je na mobilní internet 3G naprosto dostačující. Nemluvě samozřejmě o tom, že v České Republice podporuje HSDPA zatím pouze O2, takže pokud máte T-Mobile nebo Vodafone, tak vám to může být stejně jedno. Šifrování dat, digitální kompas, rychlejší procesor pár novinek by se ještě našlo.

Stojí tedy nový iPhone za upgrade ze “starého” 3G? Podle mého názoru ne. Osobně jsem doufal hlavně v ohlášení podpory multitaskingu, který mi opravdu citelně chybí. Pořád doufám, že se jednou dočkám. Nerad bych se dopustil chyby, že si koupím nový iPhone 3GS, abych se za rok touto dobou dozvěděl, že přichází nový iPhone 3GS-m, který bude jako první podporovat multitasking.

Příště se podíváme na další novinky, které už vypadají mnohem lépe.

Reklamy

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s