Apple WWDC – Snow Leopard a nové Macbooky

Posted: Červen 24, 2009 in Apple, CUDA, NVIDIA, OpenCL, Snow Leopard

Tak jsem se k tomu konečně dostal. Poslední týden jsem strávil hlavně na cestách, takže na psaní nebylo moc času, každopádně Snow Leopard a nové Macbooky si určitě pár řádků zaslouží.

Minulý týden společně s uvedením nového iPhone a trochu vylepšených Macbooků zveřejnil Apple také pár informací, ohledně vylepšeného OSX Snow Leopard. Osobně nejsem žádný zarytý fanda Applu ani zapálený obdivovatel Microsoftu a používám v podstatě operační systémy od obou společností, ale na Snow Leopard se skutečně těším. Hlavním tahákem stejně jako v případě Windows 7 je výrazné zapojení GPU do náročných výpočetních úloh. Apple na rozdíl od Microsoftu používá jazyk Open CL, který by měl pomoci k masivnímu rozvoji GPU pro výpočetní úlohy a je tak součástí “ svaté trojky “ DirectX Compute, C, Open CL, která využívá všech výhod CUDA platformy.

NVIDIA je velkým propagátorem OpenCL na kterém společně spolupracovala s Apple. Jako první jsme ukázali funkční OpenCL kód v praxi, uvedli první ovladače a od minulého týdne si můžou stáhnout registrovaní vývojáři ovladače pro Windows XP a Linux.

Apple se snaží co nejvíce využít potenciál GPU a tak najdeme v Snow Leopard spoustu úloh, které se budou řešit přes grafickou kartu. Základ by měl tvořit aplikační balík iLife, kde se počítá s využitím OpenCL hlavně v převodu videa a většině náročných výpočetních operací. Snow Leopard samozřejmě přinese i spoustu jiných vylepšení, z nichž pro mne daleko nejzajímavější je nativní podpora Exchange pro Mail a iCal. Bohužel jsem nucen momentálně používat Entourage 2008 a přeji za to všem vývojářům, kteří se na tomto “užasném nástroji“ podíleli co nejbolestivější smrt. Na popsání všech problému s Entourage bych potřeboval mnoho stran a tak stačí, když řeknu, že se jedná o nejhorší Exchange implementaci na světě, která mě hodlá brzo připravit i o ten poslední zbytek vlasů co mám.

U nového hardware Apple nezapomněl naštvat hlavně majitele Unibody 13‘ Macbooků, když přejmenoval třináctky na Macbook Pro a přidal konečně Firewire, jehož absenci všichni kritizovali. Nový Macbook Pro 13’ tak dostává kromě výše zmíněného Firewire, podsvícenou klávesnici, mnohem lepší výdrž na baterie a to všechno za původní cenu nejlevnějšího modelu. Je jasné, že tlak na cenu je v dobách ekonomické krize větší, ale také si dokážu představit protáhlé obličeje majitelů púvodních unibody Macbooků a to jich znám opravdu hodně.

Fantastická GeForce 9400M pořád zůstává a s příchodem OpenCL je mi naprosto jasné, proč Apple vykopnul minulý rok všechny Intel čipsety z notebooků. GeForce 9400M je samozřejmě mnohem lepší GPU než cokoliv z nabídky Intelu, ale teprve s OpenCL a Snow Leopardem dostane ty správná křídla.

Reklamy

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s