Snowtape

Posted: Říjen 28, 2009 in Apple, Apple software

Nedávno jsem přemýšlel, jaká technologie je tady s námi nejdéle a jedna z prvních věcí, která mě napadla, je rádio. Když si uvědomíte, že až do nedávné doby se v podstatě pojetí rádiového vysílání nezměnilo, tak je to vskutku impresivní. První komerční vysílání se uskutečnilo v Americe někdy začátkem roku 1920 a to nám dělá už pěkných 89 let. Jsem zvědavý, jestli bude někdo oslavovat za 11 let stoleté výročí.

Jak už jsem zmínil, do nedávna se způsob příjmu radiových stanic nezměnil, ale s příchodem digitálního věku došlo i na klasické rádio. Samozřejmě, že většina lidí poslouchá rádio pořád klasickým způsobem, ale už by se našly i jiné více elegantní způsoby. V poslední době se ve Spojených Státech poměrně dost rozmáhá satelitní příjem rádia, ale asi největší posun nastal s příchodem našeho všemocného internetu. Dneska se dá přes internet přijímat tisíce rádiových stanic v kvalitě, o které se nám 10 let pozpátku ani nesnilo. Schválně, kolik z vás si pustí v kanceláři rádio přes webový prohlížeč? Já znám takových lidí celkem dost. Pojďme se podívat na jednu moc šikovnou aplikaci pro OSX, která převyšuje svoji konkurenci ve všech směrech.

Do nedávna jsem poslouchal internetová rádia přes iTunes, tak jak to dělá většina uživatelů na Apple platformě. Pro obyčejný poslech rádia je iTunes  plně dostačující, jen mu chybí spousta užitečných funkcí. Tohle všechno se snaží napravit Snowtape od Martina Heringa z Vemedia.

Po první instalaci vás zaujme velice pěkný design celé aplikace. Hned je vám jasné, že se nacházíte na Macu a celé rozhraní vypadá jako iTunes doladěné k dokonalosti. Okno aplikace je možné minimalizovat do malého ovladače na plochu, podobně jako je tomu opět u iTunes.  Jednotlivé stanice můžete importovat přes jejich URL, nebo využít přímo databáze, která je implementována v rámci Snowtape. V poslední verzi 1.3 je obsaženo skoro 1000 internetových rádio stanic v kvalitě od 16kbs do 320kbs, což by mělo bohatě stačit asi každému.

Jedna z funkcí, kterou je Snowtape unikátní, je možnost záznamu poslouchaného streamu a jednotlivých skladeb. Bohužel to zatím nefunguje úplně stoprocentně. Častokrát se stane, že program nedokáže rozpoznat jednotlivé skladby a nahraje jich více za sebou jako jednu.  Naštěstí na to autoři mysleli a v rámci aplikace zabudovali možnost editace nahraného streamu. Vámi pořízené nahrávky je možné rozdělit nebo naopak pospojovat dohromady. Když je editace hotová, necháte vyhledávat obrázek alba, ze kterého je vámi pořízená nahrávka a nakonec všechno přidáte do vaší knihovny skladeb v iTunes.

Poslední funkce, která je zajímavá, je služba s názvem RadioURL.com. Umožňuje sdílení informace o tom, co právě posloucháte, s ostatními uživateli Snowtape. Můžete poslat email s URL radiostanice nebo rovnou nechat vygenerovat zprávu na váš Twitter. Příjemci pak stačí jen kliknout na přijatou adresu a vámi poslouchané rádio se mu automaticky importuje do databáze ve Snowtape. Doporučuji sledovat na Twitteru slovo Snowtape, protože občas se dá narazit na zajímavé stanice od jiných uživatelů.

Pro majitele iPhone  je tu možnost zakoupit na App store za 1USD malou utilitku SnowRemote, kterou můžete program kompletně ovládat na dálku přes wifi. Mám Macbook Pro, který je připojený přes Airtunes na zesilovač v obývacím pokoji a možnost přepínat/nahrávat stanice na dálku je v tomto případe velice užitečná.

Snowtape je prostě vynikající aplikace pro všechny jablíčkáře a za těch 29 USD určitě stojí.

Trial verze se dá stáhnout na oficiálním webu aplikace.

PS: moje nejoblíbenější rádio Cinemix

(nonstop filmové soundtracky): http://www.radiourl.com/dZ7

Reklamy

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s