EYETV – ultimátní televize na Macu

Posted: Listopad 27, 2009 in Apple, Apple software

Minulý článek jsem psal o jedné z nejlepších aplikací na poslech internetového rádia a tentokrát se podíváme na skutečný klenot mezi aplikacemi pro TV Tunery.

Když jsem sháněl nějaký USB TV Tunner pro můj Macbook Pro byl jsem mile překvapen, že výběr není tak omezený, jak jsem původně přepokládal. Samozřejmě, že s platformou Windows se to nedá naprosto srovnat. Na druhou stranu pokud vezmu v úvahu, že Apple počítače nejsou u nás moc rozšířené, tak nabídka TV tunerů není vůbec špatná. Pročetl jsem na internetu pár recenzí a nakonec se rozhodl pro EYETV od Elgata, které se nabízí v obou variantách, jak hybridní tak digitální.  Doma jsem schopen přijímat pouze digitální DVB-T, takže v mém případě byla volba jasná.

Samotný tunner je opravdu malý a leckterá USB klíčenka by mohla závidět. V rámci balení najdete jak malou interní anténku, tak větší externí s patřičně dlouhým kabelem. Pokud máte problémy s příjmem signálu, je možné díky dlouhému kabelu umístit externí anténu na různá místa ve vašem pokoji a tím se pokusit zlepšit příjem. Za sebe můžu říci, že jsem externí variantu nikdy nepoužil a vystačím si v pohodě s malou interní anténkou. První věc, ve které EYETV opravdu exceluje, je skvělý příjem signálu. Vyzkoušel jsem spoustu DVB-T tunerů pro Windows a žádný z nich neměl příjem tak spolehlivý jako EYETV. Občas nahrávám z televize pohádky pro svoje děti a častokrát docházelo s jinými DVB-T tunery k fragmentaci obrazu, což je standardní jev při ztrátě nebo zhoršení signálu. Tento problém jsem EYETV nezaznamenal ani jednou. Elgato dodává v rámci balení svůj vlastní software, který je jedním slovem úžasný a bude hlavním tématem tohoto článku.

V dnešní době existuje spousta obslužného software pro TV tunery, ale vždycky najdete něco, co vám bude chybět nebo vadit. Prošel jsem pár recenzí a nejčastěji se jako zápor zmiňovala omezená možnost editace vámi nahraného pořadu nebo chybějící funkce převodu na další formáty. Po pár dnech s EYETV mám pocit, že pánové s Elgata četly snad všechny recenze, protože jejich software je doveden takřka k dokonalosti.

Samotná instalace je velice jednoduchá a tuner je nastavený během pár minut. Automatické vyhledávání kanálů funguje na jedničku a bez problémů naladíte všechny dostupné kanály, včetně HD zkušebních verzí CT1 a NOVA. Tuner samozřejmě naladí i všechny radiostanice, které můžete přijímat v rámci digitálního vysílání. Jednotlivé kanály jdou pak uspořádat do vámi zvoleného pořadí. Aplikace sama načte EPG údaje, takže není nutné se o nic starat tak jak je tomu třeba při instalaci tuneru do Win 7 MCE. Přepínat a ovládat jednotlivé stanice můžete v rámci okna aplikace, nebo v pěkně graficky povedeném dálkovém ovládání s možností minimalizace hlavní aplikace na lištu. Jednotlivé stanice můžete nahrávat přes zvolení programu v časovém plánu EPG, nebo stiskem tlačítka nahrávat na dálkovém ovladači. V tomto případě začnete okamžitě nahrávat program, který právě sledujete, a není možno už přepnout na další kanál bez možnosti ukončení nahrávání. Snad se v budoucnosti objeví duální USB tunery, ale to bych už asi chtěl hodně J

Do této chvíle jsme mluvili o funkcích, které nejsou nikterak výjimečné, a většina software pro TV tunery je podporuje.  Ty pomyslné třešničky na dortu jsem si nechal až úplně na závěr.  Jak už jsem zmínil, tak jedním z největších nedostatků většiny software je nemožnost editace a velice chabé funkce exportu. V tomto případě je EYETV to nejlepší co jsem měl možnost vyzkoušet. Jakmile ukončíte nahrávání, tak software začne automaticky převádět do vámi zvoleného formátu. Samozřejmě, že tato funkce se dá vypnout a potom už záleží na vás, kdy budete chtít nahrané pořady exportovat. Rozhodně bych nejdříve doporučoval editaci nahraného pořadu, což znamená hlavně vystříhání všech reklam. Speciálně u filmů z Novy můžete ovlivnit významně velikost výsledného souboru. 20 minut reklamy přeci jen zamrzí.  Samotný editor je velice intuitivní a naučí se ho úplně každý. Pokud máte editaci hotovou, můžeme přejít k exportu.

Možnosti exportu jsou opravdu vyčerpávající. Nechci tady vypisovat kompletní seznam ale snad pár příkladů za všechny: PSP, iPod, iPhone, 3G, DivX, WMV, mpeg, nativní h.246 a spousta dalších. Některé formáty jsou pevně nastaveny (hlavně pro zařízení jako iPhone, Apple TV, iPod nebo PSP) a nedají se měnit, ale najdete i spoustu takových, kde je možné nastavit parametry přesně podle vašeho přání (MP4, Dvix, WMV atd.).

Úplně to nejlepší jsem si nechal nakonec. Stejně tak jako Snowtape z minulého článku, tak i EYETV je možno kompletně ovládat z iPhone. Stačí si na Appstore zakoupit zdarma aplikaci a všechno dostane úplně jiný rozměr. EYETV totiž umí streamovat všechny kanály přímo do vašeho iPhone včetně EPG a kompletní kontroly nahrávání. Samotné streamování lze nastavit v rámci domácí wifi sítě, nebo je možné s k EYETV připojit vzdáleně přes internet. U druhé možnosti je nutné si trochu pohrát s nastavením vašeho routeru a nechat na firewalu některé porty otevřené. Osobně využívám obě dvě možnosti a jsem maximálně spokojený. V případě, že hodně cestujete, určitě oceníte možnost, sledovat váš oblíbený seriál nebo sportovní přenos na dovolené tisíce kilometrů od domova. Ve srovnání s cenou některých specializovaných zařízení jako je Sling nebo Location Free Player od Sony, působí EYET+iPhone jako jednoznačná volba.

Osobně jsem z EYETV opravdu nadšen. Nejde jen o důležité funkce a možnosti ovládání, ale hlavně o to, že všechno bez problémů funguje a nemusíte nic řešit. Tohle je přesně doménou Apple platformy a EYETV není výjimkou. Za cenu kolem 2500 korun dostanete skutečně bezchybné řešení pro sledování televize na vašem Macu a uživatelé Windows vám mohou jen závidět.

Reklamy
Komentáře
  1. dsbrq píše:

    EyeTV je urcite super … hral jsem si s tim asi pred tremi roky, ale pak jsem to trochu zavrhnul, protoze me vadila nemoznost kompletniho ovladani pres Apple remote. Treba to ale jde (s pomoci SofaControl apod.), ale nechtelo se me s tim hrat. Jako domaci media-centrum mam uz ctvrtym rokem MacMini a nemuzu si to vynachvalit – deti ovladaji FrontRow (mozna i kvuli jeho jednoduchosti) s prehledem.

    Dlouho premyslim o PS3+PlayTV, ale porad se nemuzu dokopat k nakupu (o cenu az tak nejde) – jsem minimalista, nemam rad milion kabelu, krabicek, content roztahanej vsude mozne, na hry by to primarne nebylo (neni cas), spis nahravani TV a obcasnej BlueRay….ted je vse v iTunes na sitovem disku streamovane do Mini a pohoda. Spis zkusim Plex a nejak do toho integrovat EyeTV…

    nic, to je jen sentiment 🙂 Ale mohli bychom (konecne) nekdy hodit rec – budu v Brne prvni dva tydny v dubnu?

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s