Metro 2033

Posted: Únor 17, 2010 in DX11, PhysX

Po včerejším kratičkém článku se může zdát, že jsem tak trochu rezignoval na technickou stránku nových her, ale není tomu rozhodně tak. Jsou tady firmy, které ještě nezahodily PC platformu za hlavu a snaží se maximálně využít technické pokročilosti herních PC.  Jsem si jistý, že málokdo z vás zná malé studio 4A Games z Ukrajiny. Není se čemu divit. Nemají za sebou zatím ani jeden titul, ale v tomto případě zdání opravdu klame. Za 4A Games stojí bývalí zaměstnanci GSC Game World Olez Shiskovtsov a Alexandr Maksimchuk.  Ano, je to ten samý GSC Game World, který stojí za populárním Stalkerem. Tito pánové pracovali na původním X-Ray enginu Stalkera a těsně před vydáním prvního dílu se odtrhli a založili si nové studio 4A Games. Dobře si název zapamatujte, protože mi něco říká, že o tomto studiu ještě hodně uslyšíme. Osobně nejsem velkým fandou Stalkera a celkově her ruských vývojářů, ale když jsem měl možnost vidět před 14 dny v Moskvě jejich Metro 2033 tak mě to skutečně dostalo. Dnešní článek je právě o této nenápadné hře, která se dostane na pulty zhruba za měsíc a zatím vypadá více jak dobře.

Nevím, jestli je to nějaký zažitý zvyk, ale vývojáři z východu se velice často inspirují podle úspěšných knih ruských autorů a v případě Metro 2033 tomu není jinak. Předlohou pro hru byl sci-fi román ruského spisovatele Dmitryje Glukhovského. Měl jsem možnost si zahrát hru jenom pár minut, ale atmosféra mě tak vtáhla, že jsem si hned před odletem koupil elektronickou verzi románu a za dva dny celou knihu přečetl. Zatím není bohužel k dispozici v našem jazyce, ale český překlad by měl vyjít už 21.4. Možná by nebylo od věci si trochu nastínit děj románu.

Celý příběh je hodně temný a odehrává se v post-apokalyptickém světě zničeném nukleární válkou. Ti co přežili, se ukrývají přes 20 let v bludišti chodeb pod Moskevským metrem a většina nikdy neviděla modrou oblohu nebo slunce. Jednotlivé stanice metra se staly takovými malými státy s vlastní ideologií, vedením a spojenectvími s ostatními skupinami, které pak proti sobě válčí o moc a vliv. Kromě přirozených konfliktů mezi sebou, čeká na zbytky přeživších daleko větší nebezpečí v podobě mutantů na povrchu a něčeho opravdu temného v opuštěných tunelech metra. Hlavním hrdinou je mladý kluk Artiom, který se snaží dostat na centrální stanici, kde přežívá zbytek vedení lidské civilizace a doručit důležitou zprávu s informací jak se jednou provždy vypořádat s temným zlem, které za vším stojí. Více už prozrazovat nebudu, ale určitě vám doporučuji si knihu přečíst. Pojďme ale zpět ke hře. Je to takový mix FPS a RPG hodně připomínající Stalkera. Neměl jsem možnost hrát Metro 2033 nějakou delší dobu, takže nejsem schopen moc posoudit aspekty samotné hratelnosti, ale vím poměrně dost o technickém zpracování.

Jak už jsem napsal, tak Olez a Alexandr pracovali původně na X-Ray enginu pro GSC a hodně si ze své předchozí práce vzali. Olez je CTO 4A Games a jeden z lidí, kteří mají hlavní slovo při vývoji. Co jsem měl možnost vidět, tak Metro 2033 bude mít jeden z technicky nejpokročilejších enginů vůbec. Snad mě ani nenapadá, co bych po technologické stránce hře vytknul. No uznejte sami. DX11, Direct Compute, PhysX, multicore CPU support, 3D Vision atd. Pojďme se podívat detailně na jednotlivé technologie.

DX11 je jeden z hlavních technických taháků hry. Vzhledem k tomu, že spolupracujeme s 4A Games velice úzce už nějakou dobu, tak byli jedni z prvních, kteří dostali informace o naší nové generaci GF100 a posléze i samotné karty k vývoji. Vývojáři 4A Games jsou v podstatě v denním kontaktu s testovací laboratoří v Moskvě, což opravdu hodně pomáhá při vývoji. Třeba multi GPU zapojení škáluje v našem případě takřka lineárně a výsledky testů s DX11 vypadají moc dobře. Teselace je použitá na jednotlivé charaktery, ale ne na prostředí ve hře. Na chvilku bych se tady zastavil. Určitě si vzpomenete na srovnání Teselace ve Stalkerovi, kdy byl hodně malý viditelný rozdíl mezi objekty s teselací a bez. Důvodem bylo, že AMD v podstatě použilo teselaci na modely, které k tomu nějak zvlášť grafici neupravili. Už jsem to psal jednou a pořád si zatím stojím. Výsledný efekt teselace dělá z velké části samotný obsah a jeho kvalita zpracování. 4A Games vytvořili většinu modelů lidských charakterů s vysokým počtem polygonů a je to znát na první pohled při porovnání s teselací a bez. Na modely monster byl pak použit displacement mapping. Asi nejlepší bude, když se podíváte na screenshoty na Flickeru, které dnes 4A Games uvolnili. Určitě je také důležité zmínit Direct Compute, který se ve hře využívá k některým postprocesingovým efektům jako je třeba depth of field.

Ohledně doporučeného hardware sám Olez říká:

„ V rozlišení 1680×1050 na maximální detaily si zahrajete se vším na plno na minulé generaci high-end karet od NVIDIE. Současná generace DX11 hardware od ATI a NV je natolik výkonná, že můžete zapnout všechno na maximum včetně sumpersamplingu na každý povrch a každou texturu. Všechno bude mít mnohem více detailů a nejedná se jen o hrany objektů“.

Já bych si dovolil to trochu poopravit, protože na naší minulé generaci hardware si samozřejmě nezahrajete v DX11 a stejně tak nebude možné zapnout advance PhysX efekty na ATI kartách, protože hra využívá GPU PhysX.

A dostáváme se k fyzice. Je mi jasné, že nás opět čeká nekonečný flame, ale to už je v případě PhysX samo sebou :). 4A Games se totiž rozhodli použít jeho GPU verzi. Samozřejmě to neznamená, že hra tím bude nějak ovlivněna. Použití GPU PhysX nemá v případě Metro 2033 viditelný vliv na hratelnost, ale třeba výbuchy, destrukce a kapaliny vypadají s GPU PhysX prostě lépe. 4A Games zatím nepoužívají APEX, ale i tak mě příjemně překvapilo zakomponování PhysX v rámci jejich engine. Jak sami říkají, tak důvod proč použili PhysX byla vysoká úroveň technické podpory z naší strany a multiplatformnost, která se měsíc od měsíce v případě PhysX zlepšuje.

Asi nejvíce mě zaujala podpora 3D Vision, protože stereoskopické zobrazení vypadá v Metru naprosto luxusně. Osobně bych zařadil Metro 2033 mezi Top3 hry s podporou 3D sterea. 4A Games totiž použili velice detailní textury, které ještě s 3D Vision vyniknou. Některé uzavřené prostory jsou v případě Metro 2033 a 3D Vision doslova dech beroucí.

Tak co na to říkáte? Je PC platforma v takových problémech jak někteří tvrdí? Určitě je to věc diskuze, ale pokud budou na světě vývojáři jako 4A Games, tak pořád bude mít herní PC svoje místo. Chtěl bych na toto téma napsat kratičký článek, ale ještě nevím, kdy se k tomu dostanu. Metro 2033 je plánováno i na xbox360, ale dám ruku do ohně, že v tomto případě bude rozdíl mezi PC a xboxem hodně znatelný.

Reklamy

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s