První dojmy z Transformeru Prime

Posted: Prosinec 6, 2011 in Tegra
Tagy:

Občas se vám do rukou dostane produkt, u kterého srdce geeka zaplesá. Tohle přesně se mi stalo minulý víkend, když jsem si poprvé hrál s Transformerem Prime, který mi dorazil v pátek. Tenhle kratičký post není žádná recenze, kterou bych rád nechal povolanějším, ale spíše takový souhrn prvních pocitů za dva dny testování.

První slovo, které mě napadlo po vybalení z krabice… „hightech”!!! Transformer Prime působí po všech stránkách lépe než jeho předchůdce. Především hliníkové tělo dává pocit výjimečnosti, a co se týká designu, tak rozhodně nezaostává za čímkoli od Apple. Samozřejmě tady už záleží na preferencích jednotlivce. Každopádně u mě Asus zabodoval a není to až takovým překvapením, protože třeba i jejich ultrabooky považuji za designově velmi povedené. Z mého pohledu asi nemá smysl se pozastavovat nad rozměry a speciálně nad tloušťkou samotného tabletu. Rozdíly mezi některými výrobci budou tak malé, že to na první pohled nepoznáte. Pokud vedle sebe postavíte Galaxy Tab 10.1, iPad 2 a Transformer Prime, tak nemáte šanci pouhým okem bez bližšího srovnání poznat, který z nich je ten nejtenčí na světě. Každopádně design Transformeru Prime i s dokem je parádní a Asusu se určitě povedl. Jinak pokud máte v ruce pouze tablet, tak váhově platí to stejné jako při srovnání tloušťky s ostatními konkurenty. Pokud, ale vezmete do ruky tablet i s klávesnicí, tak už to určitě poznáte, ale na druhou stranu rád vyměním komfort plnohodnotné klávesnice a výrazně delší životnost baterie za pár set gramů navíc.

Hrál jsem si s tabletem dva dny přes víkend a mám dojem, že Honeycomb čekal přesně na Tegru 3, protože s ní pod kapotou tablet doslova létá. Za ty dva dny jsem nezaznamenal ani jedno škubnutí, a to dokonce i s aktivními wallpapery, což mi vždycky dělalo problémy. Všechny aplikace se spouštějí a nahrávají opravdu rychle. Ďábelsky rychlý je také prohlížeč nebo nahrávání jednotlivých aplikací. Třeba Shadowgun v porovnání s iOS verzi nabíhá viditelněji o několik sekund rychleji, nicméně pojďme se podívat na některé dojmy trochu konkrétněji.

Flash:

U Flashe je nutné udělat nejdříve update a až potom spustit browser. Pokud se to neudělá, tak akcelerace ve Flashi nefunguje a musí se udělat tovární restart a znova provést update. Adobe už pracuje na updatu a v nejbližší době ho uvolní. Jinak Flash funguje naprosto bombasticky. 1080p Youtube video v browseru bez jediného škubnutí. Takhle nějak si představuji podporu HD streamování na mobilních zařízeních.

HD video:

Jestli se mi líbila podpora flashového videa, tak potom tady jsem byl doslova nadšen. Zkoušel jsem několik filmů v různých formátech a nenašel jsem jedinou chybu. MKV 1080p high profile 12mbs stream, 1080p AVC Blue Ray klip s 35mbs streamem, všechno bez jediného škubnutí. Udělal jsem i test přehrávání videa v porovnání k životnosti baterie a je vidět, že 500 MHz companion core dělá své. 1080p MKV film o délce 90ti minut „sežral“ zhruba 17 procent baterie, což je rozhodně vynikající výsledek. Sledovat filmy celý let z Evropy do Ameriky, nebude dělat novému Transformeru žádný problém. Všechny tyto testy jsem dělal na Dice playeru, který podporuje HW akceleraci. Všechno v něm fungovalo bez problémů, včetně podpory českých titulků. Vestavěný přehrávač v Androidu měl občas problémy s některými soubory a především nepodporuje titulky.

Hry a 3D výkon:

Na uvedení nového Transformeru bylo nachystáno několik nových her přímo optimalizovaných pro Tegru 3. Momentálně je ve vývoji více jak 15 titulů pro T3 a další budou následovat. Asi nemá smysl, abych tady rozebíral každou hru. Spíše mrkněte na video pod tímto odstavcem ze Slashgearu, kde je vidět krásné porovnání s iPad 2. Také doporučuji třeba nějaká videa z Bladeslingera, která vypadají opravdu hodně dobře a herně mi dost připomíná Infinity Blade z iOS.

V této souvislosti jsem se chtěl chvilku pozastavit nad profláknutými testy z GLBench, které se objevily před pár týdny na internetu. Občas mě zaráží, jak někteří novináři přistupují k takovým výsledkům a jak hned vynášejí soudy o výkonu daného zařízení. Porovnávat výkon GPU v T3 a GPU v A5 v jednom benchmarku není zrovna moc šťastné. Když vezmeme, že GL Bench je vysoce optimalizovaný pro iOS, tak samozřejmě jakékoliv porovnání s jinou platformou je trochu zavádějící. Určitě si myslím, že v tomto případě je mnohem lepší porovnat proti sobě dva kompletní čipy, a to jak GPU, tak jejich CPU část, což má hlavně v moderních hrách mnohem vyšší vypovídající hodnotu. Ono je sice pěkné, že jedno GPU má úžasný fillrate, když pak CPU část zaostává a nestíhá ve výpočtech fyziky, nebo AI.

Další věc je, že PowerVR a jejich tile architektura je doslova stavěná na jednoduché testy typu GLBench, kde mnoho operací může být efektivně provedeno v jednotlivých dlaždicích (tiles). Jakmile, ale začnete používat více geometricky náročné modely se spoustou velkých a malých trojúhelníků, které začnou přesahovat hranice jednotlivých “tiles“ nebo začnete do čipu posílat více textur (podobně jako v normálních hrách), tak začne mít systém přepínání jednotlivých “tiles“ problémy a začne se zahlcovat. Trojúhelníky, které se pak rozpínají přes hranice jednotlivých “tiles“ způsobují další zahlcení, protože musí být poslány do každé “tiles“, které se dotknou. Takže pokud dojde na složitější modely, které jsou spíše ve hrách, tak tam může výkon GPU v A5 vypadat úplně jinak (speciálně s větším množstvím geometrie). Už chápete, proč si myslím, že porovnávat výkon v jednom tak jednoduchém testu není uplně nejlepší? Když ještě vezmu v potaz, že T3 je mnohem menší čip než A5, který obsahuje pouze dvě CPU jádra, tak smekám nad efektivním návrhem nové Tegry.

Tak, a to je pro začátek všechno. Zatím jsem neměl tolik času si s moji novou hračkou pohrát, ale stejně počítám, že se v nejbližší době objeví hromada recenzi, které rozeberou nový Transformer Prime mnohem důkladněji.

Reklamy

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s